Založ si blog

FÍČER

Človek rozmýšľa v tichu. Ale môže hrať aj hudba. Môže doznievať príjemný rozhovor. Vzácne myšlienky. Rozumné prejavy múdrejších alebo insitne vyvolané podnetné chvíle na zamyslenie sa. Toto všetko je predpokladom pohody, odrazom vzdelania, ktoré prináša život všetkým, ktorí dbáme na čistotu jazyka alebo estetiku vecí, krásu okamihu nevynímajúc.

Nestráca sa podstata kvetov, keď váza je pekná a celkové podanie vyznieva naopak harmonicky. To je vzťah obsahu a formy. Presne tak, sa vytvára duševné zdravie národa a pozdvihuje vzájomná úroveň celku. Rozvaha a rozum. Bez rušivých elementov.

Uponáhľaný život, stres a jeho verejne akceptované komponenty, nás však ženú do opaku. Kultúra sa konzumuje náhlym obžerstvom v podobe dvojdňových festivalov, kam treba obvykle nahnať, čo možno najviac ľudí, najať k tomu desiatky hudobných telies – ideálne so súčasnými vystúpeniami – narobiť humbug, zarobiť a cirkus zbaliť.

Protagonisti tohto zberu sa potom dobre vynímajú v časopisoch o bohatých ľuďoch, verejnosť tlieska a verejnoprávne médiá idú obvykle s prúdom. Súkromné podujatia naberajú na publicite a celkovo vládne „pohoda“ v éteri. Mladí ľudia si našetria ročne 90 eur na vstupné, plus raz toľko na konzumné a tí, ktorí nemajú, nepôjdu nikam. Rádio im potom obvykle oznámi, že tam mali byť a o veľa prišli. Dobre.

Človek nemusí ísť s prúdom, ak má možnosť velebiť kvalitu svojho vnútorného rozvoja a vie si nájsť svoju cestu k hodnotám a významným počinom, dokonca aj v kultúre. Je to každého vec. Hoci to dnes vyžaduje veľké úsilie, vidieť nádheru rásť a objaviť svoj ostrov, kde sa jej darí a má k tomu vhodné podmienky.

Toto poslanie majú aj médiá. Niektoré viac, iné menej. Niektoré sa tomu úspešne bránia a šum, ktorí vysielajú spoločne s balastom slovným, je nezriedka horším riešením ako počúvanie nenaladenej stanice na rozhraní frekvencií.

Je obrovský rozdiel medzi štvrtým kanálom Slovenského rozhlasu, ktorým je bývalé rádio rock.fm a jeho dnešná žoviálne rozšafná a na výsosť komerčne ladená odnož rádio.fm, napríklad v porovnaní s rakúskou verejnoprávnou stanicou FM4, ktorá sa žiaľ dá naladiť len v dosahu hraníc alebo na internete. Kým za hranicami znie medzinárodné spravodajstvo v štyroch cudzích jazykoch, erudovaná hudobná dramaturgia a inovatívny prístup, u nás je to inak. Ale tlieskame tomu, keďže kvalitu si tu nik nekladie za cieľ, avšak financie a digitálny vysielací formát s dosahom do každej jaskyne, určite áno. Dobre.

Rádio Devín je ľadovcovým blokom. Má svoj pokoj, má svoje tempo, má určitú hĺbku, podstatnú rôznorodosť a má aj určitú vernosť poslucháča vo vzťahu k tvorcom a obsahu. Človeka s hudobným vkusom a literárnym presahom však zarazí, keď ako hrana o kov zaiskrí, kde tu, aj v tomto prostredí novotvar anglosaského typu.

FÍČER

Priznám sa, hovorím tromi cudzími jazykmi, ale vášnivo a so zanietením dbám najmä na čistotu jazyka slovenského. Farebnosť jeho verbálnej vôle má svoje odtiene, významy a skrytú krásu. Má to aj jazyk nemecký, v ktorom sa napríklad nevyskytujú žiadne skutočné nadávky a pritom vie byť natoľko ostrý, že bič plieska obvykle na konci, v poslednom slove. No radosť filozofovať. Vedeli to Wittgenstein, Remarque a mnoho ďalších. Týchto mám ale rád a ctím si ich intelekt dodnes, častým opakovaním.

FÍČER

Viem, čo toto slovo v anglickom jazyku znamená. Spravidla je to určitá charakteristika, podstata, poťažmo rozbor čohosi, črta alebo základná vlastnosť niečoho.

Čo, však tento foneticky prevzatý paškvil znamená v názve relácie verejnoprávneho média, veru neviem. A keďže sa k tomu neviem slušne vyjadriť, svoje pojednanie znázorním obrázkom.

Štátny festival oplakával Trianon. Maďarská osveta vo Východnej.

25.07.2022

Pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky a za účasti neviditeľnej ministerky sa vo Východnej konal 67. ročník folklórneho festivalu. Priniesol mnohé kontroverzie a rozpaky. Viac ako 150 tisíc ľudí sa pod novinovým článkom Vstupné na Folklórny festival Východná odradilo a nahnevalo ľudí , zamýšľalo nad zvýšenými nákladmi, ktoré štátom organizovaný festival [...]

ŠTS špecializovaný trestný súd pezinok

Súd zrušil viacero termínov pojednávaní v korupčnej kauze Dobytkár

04.12.2023 10:45

Dôvodom zrušenia termínov by mala byť zmena v senáte.

Izrael, Palestína, Pásmo Gaza, Hamas,

Izrael rozšíril pozemnú operáciu aj na juh Gazy. V Predjordánsku zadržali vyše 60 Palestínčanov

04.12.2023 10:23

Najmenej 60 Palestínčanov zadržali v noci na pondelok izraelské sily na západnom brehu Jordánu.

Letzte Generation

Klimatických aktivistov v Rakúsku stíhajú pre založenie "zločineckej skupiny"

04.12.2023 09:15

Dôvodom na tento krok sú podľa nej najnovšie protesty, počas ktorých sa klimatickí aktivisti pomocou zmesi lepidla a piesku prilepili k diaľnici A2 na viedenskom obchvate.

Lukašenko

Lukašenko je druhýkrát v Číne, so Si Ťin-pchingom hovorili o strategickej spolupráci

04.12.2023 08:10

Lukašenko v v Pekingu na rokovaní s čínskym prezidentom ocenil priateľské vzťahy medzi oboma štátmi.

lotarbandzo

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 6304x
Priemerná čítanosť článkov: 3152x

Autor blogu

Kategórie